niedziela, 1 lutego 2015

Stypendia niemieckich organizacji, stypendia na wyjazd do Niemiec. Po prostu stypendia, Niemcy i te sprawy. ;)

Temat tego posta wisiał w roboczych już dobry kawałek czasu, a ja wciąż nie przystępowałam do działania, bo trzeba solidnego researchu, by to wszystko ładnie ogarnąć i zebrać w całość. Pytania o możliwości finansowania studiów w Niemczech i o stypendia przewijają się w bardzo wielu mailach od czytelników i choć o samym BaföGu (to popularny kredyt studencki w Niemczech) nie pisałam to temat stypendiów poruszę właśnie dziś. 
Niektórzy postrzegają udział w interesujących programach stypendialnych jako bilet do zdobycia kolejnego doświadczenia i zyskania jednej z ciekawszych pozycji wpisanych w CV. I właśnie dla takich osób jest ten post. 

Zacznę od tego, że w znamienitej większości przypadków stypendia są skierowane do osób, które już w Polsce rozpoczęły studia. W wielu przypadkach o ich otrzymaniu decyduje wysoka średnia ocen ze studiów, dobrze opracowany (i ciekawy) projekt naukowy, który mamy zamiar realizować, a także nasze zaangażowanie społeczne. Już kilka razy pisałam o tym, by nie być biernym studentem i udzielać się, bo to zaprocentuje w przyszłości i jednym z takich przykładów, gdzie zaangażowanie jest brane pod uwagę są właśnie stypendia zagraniczne. Jeśli osiągasz świetne wyniki w nauce, dużo się udzielasz i masz pomysł na swój naukowy pobyt za granicą - zawalcz o stypendium! 


Myślę, że to mimo wszystko dość ogólny wpis jak na tak rozbudowany temat, ale ze względu na niżej wspomniane wyszukiwarki stypendiów i fundacji nie jest znowuż chyba najgorzej z treścią. ;) zalecam klikanie w kolorowe linki :) 

Znając życie, jeśli poprosisz kogoś będącego w temacie o poradę w sprawie stypendium na wyjazd do Niemiec to w pierwszej kolejności usłyszysz o DAAD. DAAD to skrót od nazwy Deutscher Akademischer Austauschdienst, której polskie tłumaczenie brzmi Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej. Ja sama już raz wspominałam o stypendium wakacyjnym DAAD od strony formalności, bo samego stypendium niestety nie udało mi się uzyskać. Stypendia DAAD są ofertą skierowaną nie tylko do osób znających perfekcyjnie niemiecki, badania czy studia mogą się również odbywać w języku angielskim. Do wyboru mamy szeroki wachlarz stypendiów dla studentów i absolwentów:

1.Stypendia na wakacyjny kurs języka niemieckiego dla zaawansowanych studentów i absolwentów studiów I stopnia
2.Stypendia na podróże grupowe do Niemiec dla polskich grup studenckich
3.Stypendia na pobyty studyjne dla absolwentów wszystkich kierunków
4.Stypendia na pobyty studyjne dla absolwentów kierunków artystycznych (architektura, muzyka, sztuka)

a ponadto:
Stypendia DAAD dla doktorantów i młodych naukowców
5.Stypendia na pobyty badawcze w Niemczech dla doktorantów
6.Stypendia na krótkie pobyty badawcze dla młodych naukowców (postdoc)
7.DLR-DAAD Research Fellowships in the fields of Space, Aeronautics, Energy and Transportation Research
oraz kilka innych opcji, w tym stypendia dla nauczycieli akademickich, dla byłych stypendystów czy mniejszości narodowej. Źródło: strona DAAD. Listę wymaganych dokumentów poznamy klikając na Opis interesującego nas programu stypendialnego TUTAJ

Dla przykładu zobaczmy, jakie dokumenty są wymagane by zdobyć stypendium na pobyt studyjny dla absolwentów wszystkich kierunków. Musisz być studentem ostatniego roku studiów magisterskich, licencjackich albo inżynierskich lub absolwentem któregoś z wymienionych. Istotne są Twoje wyniki osiągane w czasie studiów (musisz przedłożyć wyciąg ocen), ale również interesujący, dobrze opracowany własny projekt badawczy. Mimo ubiegania się o stypendium musisz osobno ubiegać się o przyjęcie na dany kierunek studiów za granicą. Musisz dobrze znać niemiecki bądź angielski oraz posiadać zaświadczenie o znajomości któregoś z tych języków - zdany odpowiedni egzamin językowy jest nie tylko elementem koniecznym do uzyskania stypendium, ale też warunkiem obowiązkowym przy rekrutacji na niemiecką uczelnię. Składane dokumenty
1. Formularz DAAD (złożenie aplikacji możliwe jedynie poprzez portal DAAD: www.funding-guide.de)
2. Szczegółowy życiorys (CV).
3. Wydruk strony internetowej niemieckiej uczelni zawierający konkretne informacje dotyczące nazwy wybranego kierunku studiów, przewidywanego planu studiów (czas ich trwania) i opłat za studia oraz formularz „Profil wybranego kierunku studiów” dostępny na www.funding-guide.de.
4. Szczegółowe i precyzyjne uzasadnienie, do czego służy zaplanowane uczestnictwo w studiach podyplomowych bądź magisterskich z opisem dotychczasowych studiów w Polsce.
5. Opinia od jednego nauczyciela akademickiego sporządzona na formularzu „Gutachten” dostępnym m.in. na stronie: gutachten.daad.pl.
6. Zaświadczenie o znajomości języka niemieckiego oraz angielskiego.
7. Świadectwo dojrzałości: kserokopia polskiego oryginału oraz kserokopia tłumaczenia oryginału na język niemiecki lub angielski przez tłumacza przysięgłego.
8. Potwierdzony w dziekanacie wykaz wszystkich ocen ze studiów (licencjat/inżynier, magister) w dowolnej formie w rozbiciu na poszczególne semestry i lata studiów z (samodzielnym) tłumaczeniem na język niemiecki lub angielski lub kopia suplementu do dyplomu z wykazem ocen (w języku angielskim).
9. Świadectwo ukończenia studiów wyższych (licencjat, inżynier lub magister): kserokopia polskiego oryginału oraz kserokopia tłumaczenia polskiego oryginału na język niemiecki lub angielski przez tłumacza przysięgłego.
10. Lista publikacji (ewentualnie).

(źródło, wersja skrócona. Po kliknięciu w link otworzą się wszystkie informacje.)Na stronie DAAD widnieją również dwa interesujące linki:
Baza danych - stypendia niemieckich organizacji
Bardzo dobra wyszukiwarka. Zaznaczamy swój kraj pochodzenia, zaznaczamy również swój status - doktorant, student, absolwent itp oraz wybieramy dziedzinę nas interesującą, jak na przykład medycyna czy studia językowe. Następnie klikamy Refine your selection i gotowe :) na chwilę obecną do wyboru jest 213 stypendiów. Strona dostępna jest zarówno w języku angielskim, jak i niemieckim.
źródło
Drugim linkiem znalezionym przeze mnie na stronie DAAD jest link do Bazy danych fundacji w Niemczech
źródło
Tutaj też mamy do wyboru obszar zawodowy, możemy wpisać nazwę Bundeslandu i tak dalej. A możemy także otworzyć sobie stronę z podziałem na poszczególne fundacje w zależności od tego, czy są związane z jakąś partią polityczną, czy są kościelnymi organizacjami wspierającymi szczególnie uzdolnionych czy są... całą resztą ;) 

Warto przejrzeć:
1. GFPS Polska - Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej
GFPS to stowarzyszenia mające swoje "oddziały" w trzech krajach: Polsce, Niemczech oraz Czechach. Przystępując do programu stypendialnego możemy dostać stypendium w wysokości 580 Euro miesięcznie wypłacane przez pięć miesięcy trwania stypendium. Samo stypendium możemy dostać na okres październik - luty bądź też kwiecień - sierpień. 

Pierwsze, najbardziej podstawowe warunki otrzymania stypendium to:
*bycie studentem studiów stacjonarnych (do ukończenia 26. roku życia)
*bycie studentem studiów doktoranckich (do ukończenia 30. roku życia)
Lista wymagań jest dłuższa, a sam proces przyznawania stypendium podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy etap to zapoznanie się z dokumentami wnioskującego, jego projektem naukowym itd. Czynników branych pod uwagę na tym etapie jest sporo ;) są to:
Projekt naukowy, który ma być realizowany podczas stypendium – 25% oceny
List motywacyjny – 25% oceny.
Zaangażowanie społeczne – 20% oceny.
Średnia ocen ze studiów – 15% oceny.
Opinie pracowników naukowych – 15% oceny.
(źródło)

Wyłonieni na tym etapie kandydaci przechodzą do etapu drugiego obejmującego rozmowę mającą pokazać osiągnięty poziom języka niemieckiego. Wszelkie bliższe informacje po kliknięciu w powyższe linki lub po zapoznaniu się z Regulaminem przyznawania stypendiów.

2. Fundacja Współpracy Polsko Niemieckiej
aktualnie nie widzę zbyt wielkiej oferty konkursów czy stypendiów, jednak warto zaglądać na tę stronę :)

Tu mamy Osteuropaprogramm skierowany do mieszkańców Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Uwagę na ten program powinny zwrócić głównie (przyszli) studenci studiów magisterskich. Szczegóły po kilknięciu w link :) 
----
Są jeszcze dwie strony, które mogę polecić od siebie, bo znałam je dużo wcześniej. Pierwsza z nich jest z kategorii "czy wiesz, że...". Czy wiesz, że istnieje możliwość odbycia praktyk w Bundestagu? :) nie wiedziałeś? Kliknij i poznaj wymagania
Drugą stroną, na którą polecam regularnie zaglądać jest strona Eurodesk, gdzie znajdziemy oferty ciekawych wolontariatów i szkoleń. W ogóle stronę Eurodesku nazwałabym dość "europejską", a co to znaczy to dowiesz się po jej przejrzeniu :) 

Z rzeczy, które kojarzę i o których najczęściej słyszałam to by było chyba na tyle :) pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi, że poświęciłaś/eś czas na zostawienie komentarza. Komentujących zawsze odwiedzam, więc nie spamuj :) możesz się oczywiście ze mną nie zgadzać, ale jeśli już chcesz krytykować to konstruktywnie. Nie hejtuj bez podania uzasadnienia dla swojej opinii.

pytania? napisz do mnie:
jasminowamgla@gmail.com