piątek, 18 września 2015

Co to jest BAföG i jakie wymagania musisz spełnić, by go otrzymać

Dziś temat, który miał zostać poruszony już dawno, dawno temu. BAföG. 
BAföG jest skrótem od Bundesausbildungsförderungsgesetz. Ten termin oznacza pół kredyt - pół stypendium na studia, a w Polsce określana jest mianem "Federalnej ustawy stypendialnej". 
Ogólne założenie samego BAföGu jest takie, że ma on nam pomóc w osiągnięciu wykształcenia, ponieważ w niektórych sytuacjach ze środkami finansowymi jest naprawdę krucho, a edukacja kosztuje. 

Na czym polega BAföG? Co miesiąc otrzymujemy określoną stawkę, jednak musimy liczyć się z tym, że połowę z tego po studiach musimy spłacić. Dla przykładu otrzymując w sumie 10 000 Euro przez (powiedzmy) 3 lata, musimy oddać 5000 Euro. Reszta to takie "stypendium" i tego spłacać nie musimy.
W pierwotnej wersji BAföG skierowany był wyłącznie do studentów niemieckich, później pojawiła się możliwość otrzymywania tego stypendium nawet będąc obcokrajowcem - dotyczy to osób, co do których jawi się perspektywa zostania w Niemczech dłużej... ;) ale należy wziąć pod uwagę, że obcokrajowiec musi spełnić określone warunki, by BAföG otrzymać:
źródło: KLIK

Wszystkie screeny można otworzyć w nowej karcie. 

Należy pamiętać, że w późniejszych semestrach naszej edukacji istotne będą też nasze osiągnięcia:
źródło: KLIK

Granica wieku jest taka:
*początek edukacji przed ukończeniem 30. roku życia lub

*w przypadku studiów magisterskich - przed ukończeniem 35. roku życia. 

OKEJ, NO TO ILE?
Poniższa tabela przedstawia, ile możemy maksymalnie otrzymać w poszczególnych przypadkach:

źródło: KLIK

Powyższa lista nakreśla także, które poszczególne typy szkół, a raczej typy edukacji uprawniają do otrzymywania BAföGu.

ALE JAK TO JEST LICZONE?
Pod uwagę brane są różne aspekty takie jak dochód roczny rodziców, dochód własny uczącego się, fakt czy się mieszka z rodzicami czy nie itd. 

CAŁA PROCEDURA?
Zaczyna się od niczego innego jak od dostarczenia odpowiedniego wniosku, a raczej stosu wniosków. Dokumenty mogą złożyć uczący się, którzy ukończyli 15. rok życia, ale także przedstawiciele ustawowi. 

W zależności od etapu edukacji na jakim aktualnie jesteśmy powinniśmy złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji. 
źródło: KLIK

Sam wniosek należy złożyć możliwie jak najszybciej po zapisaniu się na uniwersytet (lub też po zapisaniu się innej placówki), by równie szybko otrzymać decyzję o przyznaniu stypendium. Na tej stronie mamy do wyboru trzy opcje, które na koniec wskażą nam, gdzie powinniśmy się udać z wnioskiem. Wybierając opcję ein Studium (einschließlich Praktika) im Inland otworzy nam się mapa Niemiec, a po kliknięciu wybranego Landu możemy wybrać konkretny uniwersytet. Wówczas ujrzymy dane kontaktowe na przykład Studentenwerku, który BAföGiem się zajmuje. 

Do stosu dokumentów koniecznych do złożenia należą:
źródło: KLIK

Aktualizacja - luty 2016
Dodatkowe informacje z pierwszej ręki - od mojej M.:
Rzeczywiście BAföG skierowany jest w największej mierze do studentów z obywatelstwem niemieckim. Sam fakt chęci zdobycia BAföGu wymaga zgromadzenia sporej ilości dokumentów - BAföG krok po kroku:
1) Na początek trzeba załatwić kilka wniosków - z racji faktu, że na każdej uczelni jest BAföGsamt to można je wziąć stamtąd w formie papierowej, ale też można je pobrać stąd - KLIK
2) Kolejny krok to dokument o sobie - KLIK - a są tu też informacje o rodzicach i rodzeństwie. Jeśli się pracuje, to należy wówczas podać, ile się zarabia. 
Ważne jest również udokumentowanie swoich oszczędności, również na polskich kontach - można mieć maksymalnie 5200 Euro. Jeśli do dokumentacji dodajemy wyciągi z polskiego konta bankowego to wystarczy przetłumaczyć na niemiecki, na przykład napisać pod spodem tłumaczenie danego zdania. Kwoty w złotówkach można przeliczyć mniej więcej wg danego kursu Euro. 
Jeśli jesteśmy np współwłaścicielem samochodu, to tę informację również trzeba podać, należy podać również wartość naszego auta. 
3) 
KLIK numer jeden - tu opisujemy swoje szkoły, począwszy od podstawówki wzwyż, dalej swoje prace itp. 
KLIK numer dwa - tutaj podajemy dochody rodziców. 
--->Jeśli rodzic pracuje w Niemczech, to podajemy Bescheid z Lohnsteuererklärung.
--->Jeśli rodzic pracuje w Polsce, to sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ należy wyjąć z Urzędu Skarbowego dokument o dochodach z danego roku - ważne jest też, by była podana suma netto - czyli dochód faktyczny po odliczeniu wszelkich składek itp. Urząd skarbowy może wydać Zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodzie członka rodziny podlegającym opodatkowaniu podatkiem od osob fizycznych, gdzie podana jest kwota od dochodu razem z podatkiem. Czasem nie trzeba nawet tłumaczyć całego dokumentu, wystarczają zwroty "dochód wyniósł" czy też "podatek wyniósł" i podajemy kwotę po przeliczeniu na euro. Niektóre BAföGsamty nie wymagają tłumaczenia całych dokumentów u tłumacza - o to jak jest u Was trzeba się dowiadywać w BAföGsamcie odpowiednim dla naszej uczelni. 
4) Przy BAföGu ważne jest też to, co robi nasze rodzeństwo - jeśli nadal się uczy, to warto wziąć ze sobą ze szkoły Immatrikulationsbescheinigung - czyli coś takiego: KLIK
Jeśli nasze rodzeństwo się nie uczy, ale jest na przykład niepełnosprawne to można dodać zaświadczenie o zasiłkach lub stopniu niepełnosprawności. 
5) Połowę z tego, co otrzymamy trzeba oddać - i urzędy przypomną się w tej sprawie po około 4 latach od skończenia studiów. Nie ma żadnych odsetek, oddaje się dokładnie połowę.

-----

LINKI & LITERATURA:
Ulotka do zapoznania się KLIK
Wszystkie formularze dostępne są tutaj: KLIK
Kalkulator - ile możesz otrzymać? ;) KLIK
Przykłady KLIK

pozdrawiam :) 

1 komentarz:

  1. Bardzo dobrze ze ten blog istnieje bo wiele ciekawych informacji się dowiedziałem. Bardzo prosiłbym o wrzucenie nowych wątków.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że poświęciłaś/eś czas na zostawienie komentarza. Komentujących zawsze odwiedzam, więc nie spamuj :) możesz się oczywiście ze mną nie zgadzać, ale jeśli już chcesz krytykować to konstruktywnie. Nie hejtuj bez podania uzasadnienia dla swojej opinii.

pytania? napisz do mnie:
jasminowamgla@gmail.com