niedziela, 4 marca 2018

Londyn w marcu - moja mała wycieczka. Co zwiedzać, co rezerwować, gdzie zjeść. Informacje praktyczne

Kilkanaście przejrzanych blogów i stron internetowych, kilkadziesiąt obrazków na Pintereście i, wydawałoby się, idealny plan zwiedzania Londynu. Zapraszam na mój praktyczny mini przewodnik :) będzie obszernie!

Wielka Brytania kojarzy Ci się z deszczem, ale niekoniecznie zimnem? Nas pogoda zaskoczyła na maksa. Przeglądając archiwalne prognozy pogody nie myślałam, że czeka nas zakres od -11 do 1 stopnia Celsjusza. No cóż, bywa ;) Internet oszalał na punkcie informowania o zimie trzydziestolecia, więc nie pozostało nic innego niż dodanie hashtagu #snowmageddon do mojego wpisu. Było chłodno, mocno śnieżnie, a drugiego dnia pobytu nawet wietrznie. Ale i tak pięknie! 

Do Londynu wybrałam się na koncert Imagine Dragons - 01.03.2018 zapisał się w mojej pamięci jako jeden z najmilej wspominanych wieczorów życia :)

Przejdźmy jednak do porad i wrażeń. Może zacznę od szczególika technicznego, że w UK są inne gniazdka niż w Polsce. "Przejściówka" lub jak kto woli - adapter to niezbędnik. Być może hotel udostępni Wam adapter z własnych zbiorów, ja jednak przezornie kupiłam przejściówkę w Polsce i zabrałam ze sobą - mój egzemplarz pochodzi z Saturna (koszt: ok. 25-50zł w zależności od producenta). Krótka uwaga co do kupna adapterów: zwracajcie uwagę na flagi na opakowaniu, które wskazują, że np. podróżujecie z Europy do UK ( =posiadacie elektronikę dostosowaną do europejskich gniazdek), a nie z UK do Europy. Wydaje się to banałem, ale w sklepie jest co najmniej kilka rodzajów tych przejściówek i w popłochu można wybrać produkt, który nam się nie przyda ;)


Co warto załatwić / zarezerwować wcześniej?
1. Lot - oczywistość, ale chcę tu wspomnieć o kilku szczegółach. U mnie sam proces przygotowań zaczął się od decyzji, którego dnia pobytu w Londynie wybieram się na koncert. Później sprawdziłam najbardziej korzystne czasowo połączenie - była to Warszawa Okęcie - Londyn Luton i przelot Wizzairem. Skyscanner był chyba najczęściej odwiedzaną przeze mnie stroną, już nie mówiąc o liczbie ustawionych alertów :) z samym zakupem biletów zwlekałam do chwili, gdy Wizzair ogłosił swoją cykliczną promocję, kiedy to bilety dla członków Wizz Discount Club są tańsze o 20% - o ile dobrze pamiętam było to w listopadzie, a koszt podróży w obie strony (z członkostwem WDC) wyniósł bodajże 208 pln od osoby.
Jeśli odpowiada Wam latanie Wizzairem i ich kierunki, to naprawdę warto wykupić Wizzair Discount Club. Członkostwo roczne kosztuje niecałe 30 euro, ale macie zniżki na loty, a także np. na dodatkowy bagaż. O profitach Wizz Discount Club przeczytacie TUTAJ.2. Nocleg - tutaj do wyboru, do koloru. Jedni przejrzą Airbnb, inni Booking. Nocleg polecam zarezerwować sobie odpowiednio wcześniej i np. wziąć po uwagę, że wybór miejsca noclegu ma wpływ na koszt biletu komunikacji miejskiej. Londyn podzielony jest na kilka stref. Centrum i największe atrakcje to strefa pierwsza, dalej kolejne "pierścienie" na mapie to kolejne strefy. Oczywiście im więcej stref będziecie przekraczać, tym cena biletu będzie wyższa. W naszym przypadku były to dwie strefy: 1 oraz 2. TUTAJ znajdziecie mapę londyńskiej komunikacji miejskiej wraz z oznaczeniem stref. 3. Bilet z lotniska i na lotnisko. Temat możliwych opcji został już wyczerpany na forum Fly4free, więc po prostu podsyłam link do tego działu: KLIK. Dodatkowo link do porad odnośnie lotniska Londyn Luton, które ja odwiedziłam: KLIK KLIK :) u nas bilety do miasta i na lotnisko zostały kupione jeszcze przed wylotem, żeby uniknąć później wyższej ceny i zastanawiania się, czy wystarczy dla nas miejsc - wybrałyśmy Easy Bus, który z Luton dojeżdża na Victoria Station. Istotne jest to, że na biletach Easy Bus (kursy obsługiwane są też we współpracy z National Express) widnieje informacja: 

You may use this ticket at no extra cost for up to 60 minutes either side of your booking time on a stand-by by basis.
Pamiętać należy o tym, że wybierając kurs inny niż wskazany nie mamy gwarancji miejsca do siedzenia, jednak sama opcja wyboru autobusu +/-60 minut jak najbardziej jest.

4. Atrakcje. Plusem Londynu jest ogromna ilość bezpłatnych atrakcji. Do niektórych miejsc potrzebujemy jednak biletu - np. muzeum Madame Tussauds, do którego cena biletu oscyluje wokół 29-35 funtów (o sposobach na zniżki poniżej). Poza sporządzeniem listy miejsc do odwiedzenia musicie wiedzieć, że wejście do niektórych atrakcji warto wcześniej zarezerwować - jednym z takich miejsc jest z pewnością Sky Garden, czyli punkt widokowy. Tam około 2 tygodnie wcześniej warto rozglądać się za wejściówką. No cóż, ja ten temat trochę zaniedbałam i dwa dni przed wylotem śledziłam na bieżąco, czy jakieś miejsca się nie zwolniły. ;) na szczęście udało się coś tam upolować. Zresztą - dla tych widoków... warto!

Punkty do przemyślenia w dalszej kolejności:
5. Komunikacja miejska. Tutaj mamy do wyboru: 
Travelcard czyli bilet kartonikowy na konkretny okres czasu i na konkretną liczbę stref
albo 
kartę Oyster, czyli prepaid, który doładowujemy na określoną kwotę. 

Karta Oyster jest korzystniejsza cenowo (stan na marzec 2018), ale nie uprawnia nas do skorzystania z promocji 2for1 in London i szczególnie zasługujących na uwagę pod względem oszczędności: Madame Tussauds oraz London Eye


2for1 in London - jak to działa? Kupując konkretne bilety w kasach na stacjach kolejowych możemy sporo zaoszczędzić. 

Wskazujemy datę odwiedzin danego miejsca = datę kiedy nasz bilet miejski/na pociąg etc będzie ważny, drukujemy voucher ze strony DaysOutGuide, na miejscu okazujemy zarówno voucher dla obu osób, jak i bilety na komunikację miejską dla obu osób. I oszczędzamy :) Jakie bilety są uznawane? Takie ze znaczkiem kolei. 

TUTAJ znajdują się FAQs z całą listą. Można np. na jeden dzień kupić Travelkę, a na dwa kolejne Oyster. Co prawda będziemy kilka funtów w plecy biorąc pod uwagę ceny obu tych biletów, ale zaoszczędzimy na bilecie do Madame. Poniżej przekrój cen za Oyster i Travelcard w strefach 1-3. Początek naszej doby to zawsze 4.30 rano, koniec 4.29 dnia następnego. W londyńskiej komunikacji miejskiej w przypadku biletów jednodniowych i "dłużejterminowych" obowiązują Daily Capping Prices KLIK. W wolnym tłumaczeniu - to maksymalny dzienny koszt przejazdu po mieście w wybranych strefach. Choćbyśmy się przesiadali tysiąc razy, to więcej niż wskazana "daily capping price" nie będzie nas to kosztowało :) Bilet jest każdorazowo kasowany - przy wejściu do metra i przy wyjściu z metra.Kartę Oyster podobno można oddać i odzyskać kaucję (5 funtów). My z tego nie skorzystaliśmy. TUTAJ info na ten temat ze strony londyńskiej komunikacji, a TUTAJ wątek forum Fly4free z tematem tamtejszej komunikacji miejskiej. 

LINK do wyszukiwania połączeń komunikacji miejskiej: KLIK

Metro w Londynie jest bardzo rozbudowane, a połączenia dobre, jednak samo dotarcie do peronu, czy też wyjście z metra zajmuje trochę czasu. Warto też podglądać sugerowaną trasę przejazdu w mapach Google, to często ułatwia sprawę i temat przesiadek.

NASZE TRASY ZWIEDZANIA

Zebrane wszystko to, co zdążyłam zebrać i pogrupować okolicą :) założenie: ma być intensywnie, jeśli uda się zobaczyć (w większości z zewnątrz) około 80% z listy to będzie super. Trzy dni, trzy muzea: Madame Tussauds, Tate Modern i muzeum narodowe. W muzeum Victorii i Alberta nie byliśmy, choć wstępnie był taki plan. Po kliknięciu w trasy zobaczycie, że zakładają one około godzinę samego spaceru, natomiast pobyt w muzeach to często około 2-3h, dlatego założenie było takie, że zwiedzanie rozpoczynamy wcześnie rano.


Czwartek, 01.03 - stacja początkowa zwiedzania: Baker Street
Wybraliśmy pozostawienie bagażu w przechowalni na Victoria Station (autobus z lotniska Luton przywiózł nas na Victorię). 
*Muzeum Figur Woskowych - przyszykujcie się na 2h stania w kolejce (!), nawet jeśli będziecie mieli voucher 2for1 in London. Dla osób z voucherami jest osobne wejście (numer 2). TUTAJ link do godzin otwarcia w zależności od dnia.
*Baker Street 221B - mieszkanie Sherlocka
*Hyde Park 
*Victoria & Albert Museum - KLIK. Tam jest również first museum restaurant in the world :)
*Bywater Street - pastelowa, malutka ulica ♥ w pobliżu możemy szukać czegoś do jedzenia
O 19 rozpoczynał się koncert, więc zostało to zawarte w planie zwiedzania.


Piątek - 02.03 - stacja początkowa Liverpool Street albo Aldgate
*30 St Mary Axe - “ogórek”
*Leadenhall Market - bo piękna architektura
*Sky Garden - taras widokowy na 35 piętrze - za darmo, tylko trzeba wcześniej rezerwować. Polecam :) na górze jest chłodno, ale pięknie
*Tower of London
*Tower Bridge
*City Hall ratusz i widok z góry - jeśli nie uda się zarezerwować Sky Garden
*The Scoop - amfiteatr
*The Shard - punkt widokowy, 72. piętro, niestety płatne :(
*Borough Market - jedzenie uliczne z różnych stron świata
*The Globe - Szekspir…
*Tate Modern Gallery - bardzo, bardzo polecam 
*Millenium Bridge - piesza kładka widokowa i sąsiedzki St. Paul's Cathedral 

Dodatek do piątku, gdyby wystarczyło Wam czasu :) oczywiście z Millenium Bridge polecam wybrać się metrem do Camden Town, ale można i spacerem. Nam na tę część piątku nie starczyło czasu, ale dzielę się tym, co wstępnie było założone. 
*Camden Town - bo architektura (surrealizm) :) i Camden Market! 
i piechotą tu: 
*King’s Cross Station – stacja kolejowa w Londynie, gdzie znajduje się peron 9 i ¾. Dla fanów Harry'ego Pottera :) 


Sobota - 03.03 - stacja początkowa: Vauxhall
*Vauxhall Bridge i siedziba MI6 - z Bonda :) 
*Buckingham Palace - i sąsiedni St. James's Park
*10 Downing Street – do premiera drzwi :D przyznaję, że nie doczytałam, czy istnieje szansa wyrobienia sobie przepustki i przejścia pod drzwi premiera, więc my tak naprawdę byliśmy tylko pod bramą wjazdową
*Big Ben (Parliament Square) - aktualnie niestety w remoncie :(
*most Westminsterski
*London Eye
*Embankment Pl - kamieniczki :)
*Trafalgar Square

*National Gallery - słoneczniki Van Gogha i wiele innych znanych dzieł. Po sąsiedzku jest St Martin-in-the-Fields - kościół ze skomplikowanym oknem ;) wizyta w galerii narodowej i obejrzenie wszystkich ekspozycji to około 2-3 godziny. U nas było oglądanie tylko dzieł wybranych autorów.
*Piccadilly Circus (neony reklamowe) 
*China Town i odwiedzić BubbleWrapWaffle :)
*Coventry Street - sklep M&Ms World 
*odwiedzić Neals Yard Square, bo tam jest pięknie :)
*Oxford Street - chyba najsłynniejsza w Londynie. 

Notting Hill, po prostu :)) 
*Rosmead Road 
*91 Lansdowne Road - dom Belli i Maxa z filmu Notting Hill (scena z urodzinami) 
*280 Westbourne Park Road (niebieskie drzwi z filmu Notting Hill) - po sąsiedzku jest też śliczna uliczka St Lukes Mews 
*Portobello Road - pchli targ :) 
*Electric Cinema (191 Portobello Road) – jedno z najstarszych kin w Europie. Czerwone kotary, dwuosobowe kanapy :) 
*pałac Kensington 
*The Churchill Arms - bo tam bywali dziadkowie Churchilla. :) jeden z najstarszych barów w Londynie


KOSZTY wycieczki dla dwóch osób - trzy pełne dni, powrót czwartego dnia

bilety lotnicze: 416 pln / Wizzair - cena z Wizz Discount Club

hotel: 169 funtów / ok. 800 pln za trzy noce
bilety z lotniska do miasta: 34 funty / ok. 160 zł
bilet miejski: ok. 70 funtów za 1+2 strefę. Jeden dzień Travelcard (żeby skorzystać z promocji 2for1 in London), dwa dni Oyster, ostatniego dnia tylko sklepy w okolicy hotelu + wyjazd na Victoria Station i stamtąd na lotnisko.
wejściówki: 35 funtów za Madame Tussauds. Poza Madame wybieraliśmy bezpłatne atrakcje
jedzenie etc: odwiedzaliśmy Wetherspoon (sieciówka pubowa z dobrym jedzeniem ♥), streetfood z Chinatown - np. u nas to był Mister Wu.
Poza wymienionymi wyszperałam w sieci: Wasabi Sushi (i kurczak z ryżem / makaronem w pudełku), sieciówka Aromabuffet, Masala Zone. No i można też kupić bajgle z dodatkami. W Camden Town podobno od 17 zaczynają zamykać stragany i walczyć o klienta, więc ceny idą w dół o jakieś 2 funty :)

Koszt jedzenia na trzy dni to około 120-150 funtów za dwie osoby. 

Z ciekawostek - w Londynie jest kawiarnia Ziferblat, w której płacimy za każdą spędzoną w niej minutę, a nie za jedzenie :D aktualna cena za minutę to 8 pensów. 

W swoich kalkulacjach nie uwzględniam pamiątek, bo myślę, że to sprawa mocno indywidualna. Ja przywiozłam m.in. magnes i kilka pocztówek z Tate oraz National Gallery. Ogólnie wszelkie breloczki i pocztówki to koszt rzędu 1-3 funty za sztukę. 

Przy okazji planowania wizyty w UK warto odwiedzić MoneySavingExpert: KLIK


Pozdrawiam :)

1 komentarz:

Miło mi, że poświęciłaś/eś czas na zostawienie komentarza. Komentujących zawsze odwiedzam, więc nie spamuj :) możesz się oczywiście ze mną nie zgadzać, ale jeśli już chcesz krytykować to konstruktywnie. Nie hejtuj bez podania uzasadnienia dla swojej opinii.

pytania? napisz do mnie:
jasminowamgla@gmail.com