sobota, 22 lutego 2014

Test onDaF. Co to właściwie jest i do czego jest potrzebny?

W czerwcu 2013 roku rozmawiałam z jedną z moich wykładowczyń. Wymyśliłam sobie staranie się o stypendium w Niemczech, potem jednak wybiłam sobie ten pomysł z głowy, do września. We wrześniu z dnia na dzień zdecydowałam, że o stypendium wakacyjne DAAD się postaram (o samym stypendium i dokumentach będzie innym razem). Jednym z warunków było podejście do testu onDaF. 
Czym jest test onDaF?
To test poziomujący z niemieckiego. Jest on bezpłatny. Jeśli staracie się o stypendium na wakacyjny kurs DAAD to jesteście zobligowani do podejścia do tegóż testu. Ja podeszłam i nie jest tak strasznie, jak brzmi ;)

Gdzie się go zdaje?
Na uniwersytetach, nad przebiegiem testu czuwają specjalnie przeszkoleni lektorzy DAAD.

Kiedy jest przeprowadzany test onDaF?
W październiku i listopadzie danego roku. 

Jak wyglądają kwestie techniczne?
Najpierw należy zarejestrować się na portalu ondaf.de. Zaraz po tym musicie sprawdzić listę miast i lektorów DAAD. Można to zrobić TUTAJ. Po wybraniu odpowiedniego miasta i miejsca egzaminu należy kliknąć, wtedy zobaczymy lektora w danym mieście. Musicie wysłać maila z prośbą o kod TAN, będzie on potrzebny do zarejestrowania się na egzamin. Potem należy czekać, aż pojawią się terminy egzaminów w Waszym mieście. Oczywiście będzie można to kontrolować odwiedzając odpowiednią zakładkę na Waszym koncie na stronie ondaf.de (zakładka Prüfung buchen). Tak jak widzicie poniżej w 2013 roku możliwe terminy egzaminu pojawiły się 17 października. Wiem, bo sprawdzałam codziennie :) przy zapisywaniu się na egzamin podajecie swój kod TAN, następnie dostajecie maila z potwierdzeniem zapisu na egzamin. Później czeka Was już tylko egzamin ;) ja podeszłam do swojego 6 listopada 2013. Od razu po skończeniu egzaminu wyświetla się okienko z poziomem, jaki osiągnęliście. Gotowy certyfikat pobieracie w PDFie i drukujecie. 

Jak to wszystko rozłożyło się w czasie i kiedy ja zdawałam?
18.09 wysłanie maila z prośbą o TAN
17.10 zapisanie się na test onDaF

06.11 test onDaF za mną :)

Jaki poziom można uzyskać? 
Test obejmuje poziomy A2, B1, B2 bądź  C1.

Jak wygląda ten egzamin?
Dostajecie 8 tekstów, na uzupełnienie każdego macie 5 minut. Test sprawdza w pierwszych zadaniach znajomość końcówek (odmiana zarówno rzeczowników i przymiotników), a przy ostatnich zadaniach znajomość słownictwa. Przykładowy test znajdziecie TUTAJ.

Czy warto?
Tak, chociażby dla sprawdzenia swojej wiedzy. Test jest bezpłatny, nie jest to egzamin formalny, tzn certyfikat nie jest honorowany jako certyfikat potwierdzający znajomość języka. Owszem, jest on potrzebny, względnie miarodajny, ale nie wykorzystacie go jako oficjalny dokument. Służy jedynie do sprawdzenia samego siebie  no i do starania się o stypendium. 

Pozdrawiam :)

1 komentarz:

Miło mi, że poświęciłaś/eś czas na zostawienie komentarza. Komentujących zawsze odwiedzam, więc nie spamuj :) możesz się oczywiście ze mną nie zgadzać, ale jeśli już chcesz krytykować to konstruktywnie. Nie hejtuj bez podania uzasadnienia dla swojej opinii.

pytania? napisz do mnie:
jasminowamgla@gmail.com