czwartek, 10 kwietnia 2014

Studia w Niemczech: procedura, ubieganie się i cała rekrutacja z perspektywy Polki.

Blog jest miejscem, które powstało z chęci pomocy i z pasji. Zebranie informacji o studiach w Niemczech zajęło mi trochę czasu, więc proszę - najpierw przeczytaj cały post, a dopiero gdy coś będzie niejasne to zadaj pytanie w komentarzu lub wyślij mi email. Często dostaję wiadomości z pytaniami, na które odpowiedź jest w notce. Szanujmy się nawzajem. 

Szczegółowy post o uni-assist: KLIKNiemcy są dosyć drogim krajem jeśli chodzi o studiowanie, jednak są też bardzo cenione ze względu na liczbę kształconych specjalistów. Niemieckie uczelnie uchodzą za bardzo dobre, gdzie sam system edukacji nie jest tak skostniały jak na większości polskich uczelni. Pewnego dnia też zaczęłam marzyć o studiowaniu tam, a że moją dewizą życiową zaczęło być "Jak nie teraz, to kiedy?! :)" to zaczęłam do marzeń dążyć ;) i dzisiaj podzielę się refleksjami dotyczącymi rekrutacji, która jest pozornie chyba trochę bardziej zawiła niż w Polsce. Na początku napiszę tylko, że ja chcę zacząć tam drugi kierunek, ale w związku z tym, że wyczytałam, że za drugi kierunek w Niemczech się płaci to byłam ciekawa jak to naprawdę jest. Otóż jeśli zaczynam drugi kierunek w tym kraju to wtedy jest mi on liczony jako drugi kierunek, ale jeśli skończyłam coś w Polsce i zaczynam w Niemczech coś innego to nie muszę płacić za drugi kierunek :) 
Niemcy mają przeznaczony jakiś konkretny procent miejsc dla obcokrajowców, ale tak naprawdę bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek dane na ten temat, mówi się o około 20% miejsc. Poniżej kilka wskazówek dla osób, które interesują studia w Niemczech. 

Mapka uczelni niemieckich:

Podstawowe skróty jeśli chodzi o typy studiów:
Bachelor of Arts - licencjat humanistyczny
Bachelor of Science - licencjat ścisły
Bachelor of Engineering - licencjat z tytułem inżyniera

Master of Arts - magisterka z przedmiotów humanistycznych
Master of Science - magisterka z przedmiotów ścisłych
Master of Engineering :)

...dalej oczywiście doktorat - PhD. :)


Są także kierunki, które kończą się tak zwanymi Staatsexamen lub Staatsprüfung - na przykład kierunki typowo nauczycielskie, tzw. Lehramt kończą się takimi egzaminami. Niewiele (ale jakieś jednak) kończy się stopniem Diplom (np. Diplomingenieur) lub dyplomem Magister (Magister Artium).


Po pierwsze: MATURA
Jeśli posiadacie maturę z liceum ogólnokształcącego to możecie teoretycznie z miejsca rozpocząć większość kierunków na danym niemieckim uniwersytecie, poza kierunkami takimi jak medycyna czy stomatologia. Możecie mieć zdane dowolne przedmioty, ale wyjątkami są wspomniana medycyna bądź stomatologia - tutaj owszem, jest brany pod uwagę sam fakt posiadania świadectwa maturalnego z liceum ogólnokształcącego, aczkolwiek nie tylko, bo liczy się też średnia ocen, czyli występuje tzw Zulassungsbeschränkung, ale o tym za chwilę. 

Jeśli jesteście posiadaczami świadectwa maturalnego z technikum to możecie rozpocząć tylko kierunki związane z Waszym wykształceniem, dla przykładu podanie osoby kończącej technikum ekonomiczne zostanie raczej odrzucone w kwestii starania się o przyjęcie na kierunek humanistyczny. Tutaj widać wyraźną przewagę liceów ogólnokształcących, no cóż, nic nie jest sprawiedliwe. 

Jeśli kończycie szkołę zawodową to oprócz faktu, że możecie podjąć studia na kierunkach związanych z Waszym wykształceniem to musicie jeszcze przed podjęciem studiów musicie skończyć jeszcze dwuletnie technikum w Polsce. Szczegóły TUTAJ.

Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że nasza nowa polska matura to zarówno świadectwo maturalne, jak i świadectwo ukończenia szkoły i te dwa elementy tworzą całość, która musi zostać urzędowo poświadczona.


Jeśli nasze świadectwo maturalne nie jest równorzędne z maturą niemiecką to zostaniecie skierowani do uczęszczania do rocznego Studienkollegu.

Po drugie: Ograniczona liczba przyjęć
Bardzo modnym słowem w wielu ofertach studiów jest Zulassungsbeschränkung. Ja akurat ubiegać się będę o przyjęcie na kierunek, którego owy Zulasungsbeschränkung nie dotyczył, a studenci są przyjmowani na takiej zasadzie, że to uniwersytet określa konkretną średnią od której są przyjmowani studenci. 

Zulassungbeschränkung bądź też inaczej Numerus Clausus dotyczy kierunków takich jak medycyna, stomatologia czy weterynaria (ale nie tylko!), gdzie liczba miejsc jest ograniczona. Wtedy nie wystarczy już tylko świadectwo maturalne z liceum ogólnokształcącego, a brany jest pod uwagę konkurs świadectw. W uproszczeniu mówiąc Numerus Clausus jest bardzo podobny do naszej polskiej procedury rekrutacyjnej na studia: dostaje się X osób z najlepszymi wynikami. 
Przy okazji dwa ciekawe artykuły opublikowane w niemieckim Zeit: KLIK nr 1 oraz KLIK 2

Z góry uprzedzam, że nie posiadam informacji na temat tego, co liczy się bardziej - matura czy oceny na koniec szkoły, ani też na temat tego, w jaki sposób te oceny są przeliczane na system niemiecki. Nie mogę niestety szacować, jakie są Wasze szanse na dostanie się na tę czy inną uczelnię z NC.

Na większości kierunków występuje jednak freie Zulassung/keine Zulassungbeschränkung i liczba miejsc na tych kierunkach nie jest ograniczona. Bardzo dobry opis kwestii Zulassungsbeschränkung w języku polskim znajdziecie TU. I krótka wersja po niemiecku:

Was sind zulassungsfreie Studiengänge?
Bei zulassungsfreien Studiengängen gibt es keine Beschränkung der Anzahl von Studienplätzen. Jeder Bewerber, der die Zulassungsvoraussetzungen erfüllt, wird zum Studium zugelassen.
(źródło)


Warto napomknąć, że przy rekrutacji z ograniczoną liczbą miejsc jest również brany pod uwagę czas, który upłynął od uzyskania świadectwa maturalnego i jeśli nie dostaniemy się mając jedne z najlepszych wyników to być może uda się ze względu na okres, który upłynął od uzyskania matury ;) 

Krok trzeci: ważne terminy
Jeśli chodzi o semestr zimowy to początek zapisów ma miejsce zawsze w okolicach 15 maja, a kończy się mniej więcej 15 lipca. 

Na początku warto zorientować się, czy nasza uczelnia należy do systemu uni-assist czy też nie. Czym jest system uni-assist? Jest to zapoczątkowany przez DAAD stowarzyszenie niemieckich uczelni wyższych, które w imieniu tych uczelni przyjmują zagraniczne podania o przyjęcie na studia. Innymi słowy: dzięki niemu wpisujemy dane tylko raz i płacimy opłatę za pierwszy wybrany uniwersytet (opłata początkowa wynosi 43 Euro dla obywateli europejskich, 68 Euro dla obywateli innych państw), a później za każdy kolejny dopłacamy 15 Euro. Pozwala to uniknąć części biurokracji bo wysyłamy jeden komplet dokumentów w późniejszym czasie analizowany przez uni-assist, aczkolwiek nie wszystkie uczelnie należą do systemu uni-assist i w niektórych przypadkach trzeba brać udział w rekrutacji poprzez bezpośredni kontakt z Działem Współpracy Zagranicznej danej uczelni. Przykładem uczelni, która nie należy do systemu uni-assist jest chociażby uniwersytet w Bambergu. 

Szczegółowy post o uni-assist: KLIK

Kolejne bardzo, bardzo ważne: test językowy
Bardzo często czytam o fakcie konieczności zdania testu językowego i właściwie muszę przyznać, że wzmianki o tym padają częściej niż jakiekolwiek słowa o przebiegu samej rekrutacji. Mając do wyboru Test DaF albo DSH wybrałam to pierwsze. 

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)
by zostać przyjętym trzeba osiągnąć DSH 2, poziomy:
DSH 1 (≥57%): poziom B2
DSH 2 (≥67%): poziom C1
DSH 3 (≥82%): poziom C2

Test DaF (Deutsch als Fremdsprache)
Na większości uczelni wymagana jest ocena minimum TDN 4 ze wszystkich czterech sprawności /mówienie, czytanie, pisanie, słuchanie/ a o moich wrażeniach i przebiegu tekstu pisałam TUTAJ

No i stos dokumentów potrzebnych w procedurze rekrutacji...
źródło


Dokumenty jakie należy dostarczyć to temat rzeka. Poniżej lista rzeczy, jakie należy przygotować do procesu rekrutacji za pomocą uni-assist, inna wersja ;) : 

1. Tzw. "Zulassungsantrag" (wniosek o przyjęcie na studia) 
starannie wypełniony i podpisany 

2. Potwierdzona kopia świadectwa dojrzałości 

3. Uwierzytelnione tłumaczenie potwierdzonej kopii świadectwa dojrzałości 

4. Potwierdzona kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej 

5. Uwierzytelnione tłumaczenie potwierdzonej kopii świadectwa ukończenia szkoły średniej 

6. Zaświadczenie o znajomości języków (DaF, DSH lub równorzędne)

7. Kopia dowodu osobistego lub paszportu 
strona zawierająca dane osobowe, datę i miejsce urodzenia

8. Kolorowe zdjęcie paszportowe 

9. dowód uiszczenia opłaty manipulacyjnej (ŹRÓDŁO)

Po wypełnieniu wniosku online wszystkie te rzeczy trzeba przesłać na adres uni-assist. Dokumenty są tam przechowywane przez rok, nie są odsyłane z powrotem. Po upływie roku są za to niszczone.

Osobną kwestią jest to, że mamy również dostarczyć informacje na temat studiów już skończonych w Polsce. Cytat ze strony uni-assist:

HINWEISE FÜR STUDIENBEWERBER AUS POLEN
Informacja dla polskich kandydatów na studia
Kandydaci z Polski posiadający nowe świadectwo dojrzałości - nowa matura wprowadzona od 2005 r. -powinni złożyć świadectwo dojrzałości oraz świadectwo ukończenia liceum/technikum- uwierzytelniona kopia polskiego oryginału i tłumaczenia.
Kandydaci, którzy ukończyli w Polsce studia powinni złożyć Dyplom wraz załącznikiem do dyplomu - uwierzytelniona kopia polskiego oryginału i tłumaczenia.
W przypadku nieukończonych studiów konieczne jest złożenie zaświadczenia o przebiegu studiów (uwierzytelniona kopia polskiego oryginału i tłumaczenia) wraz z zaświadczeniem o skali ocen stosowanej na danej uczelni (kopia polskiego oryginału i tłumaczenia- ta kopia nie wymaga uwierzytelnienia). (ŹRÓDŁO)

aktualizacja: 30 grudzień 2015
TEMAT NA TOPIE: PRZELICZANIE OCEN Z POLSKIEGO LICENCJATU NA SYSTEM NIEMIECKI
Pytacie mnie o to dość często w mailach, a ja niestety nie znam jednej słusznej odpowiedzi na ten temat. By jednak choć trochę przybliżyć sobie, jak wygląda przeliczanie zagranicznych ocen (czyli po prostu polskich licencjatów) na poszczególnych niemieckiech unwersytetach możecie wpisać w Google hasło Umrechnungstabellen für an ausländischen Hochschulen (KLIK) lub też Notenumrechnung Polen Deutschland. Może to choć trochę rozjaśni Wam sprawę, jednak czy da odpowiedź na każde pytanie - tego nie gwarantuję.

Co tłumaczenia dokumentów:
najpierw należy je przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego, później muszą one zostać urzędowo poświadczone, chociażby u notariusza lub też w ambasadzie lub konsulacie Niemiec w Polsce.

A opłaty?
Poza kosztami rekrutacji studenci w Niemczech są zobowiązani do wnoszenia opłat 50-250 Euro za semestr, tzw. Semesterbeitrag. Dodatkowo w niektórych landach takich jak Dolna Saksonia czy Bawaria obowiązkowa opłata za semestr wynosiła 500 Euro. Nie ukrywam, że od zawsze marzyły mi się studia w Bawarii, a od semestru zimowego 2013/2014 wreszcie zostały... zniesione opłaty! :) i jakże się nie cieszyć? ;) 
o samym Semesterbeitrag i o tym ile wynosi(ła) na poszczególnych uczelniach: KLIK

Immatrykulacja i inne sprawy
Po przyjęciu na studia dostaniecie informację z zaproszeniem do zapisania się na uniwersytet wraz z końcem września ;) jeszcze tylko zaopatrzenie w kartę EKUZ, szukanie mieszkania i witajcie studia w Niemczech! :)

****
Ciekawe linki wersja w języku polskim:
broszurka DAAD na temat studiowania w Niemczech KLIK

...i po niemiecku:

Grafika autorstwa DAAD

Post edytuję w miarę zdobywania kolejnych informacji w temacie, chciałabym zawrzeć wszelkie istotne wskazówki, by inne osoby nie musiały szukać tak długo jak ja tego wszystkiego :)

Inne posty z serii "Życie i studia w Niemczech": KLIK

Bonus: od mojej przyjaciółki, absolwentki uniwersytetu w Dreźnie:pozdrawiam :) 

36 komentarzy:

 1. Czesc. Swietny post, duzo istotnych informacji. Odezwe sie na maila bo sam przez to teraz przechodze. Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo się cieszę, że wpis okazał się przydatny :) w razie czego pisz na maila.
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 2. no nareszcie ktoś całość spisał ;d

  OdpowiedzUsuń
 3. Sam teraz to przechodzę :)
  Wiesz może czy opłata uni assist dotyczy szkoły wyższej w taki sposób że możesz wybrać ile kierunków z tej uczelni chcesz czy za każdy kierunek płaci się osobno ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy jest to regułą, ale ja za drugi wybrany kierunek na tej samej uczelni nie płaciłam :) jeśli klikniesz Antrag po wybraniu wszystkich uczelni i kierunków to pokaże Ci się wysokość opłaty za poszczególne wybory. Wystarczy zsumować i zrobić przelew :) polecam się spieszyć ze wszystkim, oni potrzebują trochę czasu na przejrzenie przesłanych dokumentów itp, jeśli okaże się że czegoś brakuje to masz jeszcze szansę dosłać do 15.07. Jeśli natomiast wyślesz dokumenty późno i oni sprawdzą to późno to po 15.07 nie ma czasu na dosyłanie i wszystko na darmo :(

   Pozdrawiam i życzę powodzenia! :)

   Usuń
 4. Cześć, mogłabyś mi powiedzieć jak to wygląda ze średnią na świadectwie maturalnym, czy średnia gdy staram się o przyjęcie na politechnikę jest liczona tylko z matematyki, fizyki i np. informatyki czy ze wszystkiego np. historia, wos?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nigdzie nie znalazłam dokładnych informacji na ten temat, ale mojej koleżance trzy lata temu liczyli ze wszystkiego :(

   Usuń
 5. Rzeczywiście rekrutacja obcokrajowców na niemieckie studia jest dosyć skomplikowana, ale dla chcącego nic trudnego. Ja skończyłam już jeden kierunek w Polsce, ale zastanawiam się nad podjęciem drugiego za granicą, nie wybrałam jeszcze kraju, ale zastanawiam się nad Niemcami. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo pomocny post, sama zamierzam za rok aplikować na niemieckie uczelnie, mam jednak pewne pytanie bo do końca nie rozumiem pewnej sprawy, chce studiować medycynę wiec będzie mnie obowiązywać NC, o tym czy się dostane będzie decydować średnia ocen ze wszystkich przedmiotów na świadectwie końcowym? A wyniki z matury mają na to jakiś wpływ czy nie? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PODOBNO (nie mam doświadczeń praktycznych z NC) liczą się i wysokie wyniki z matury i oceny z ostatniego świadectwa szkolnego - nie mam pojęcia czy matura przeważa, czy nie :( brane jest pod uwagę i świadectwo ukończenia szkoły i to maturalne.

   Usuń
 7. Twój post bardzo mi się przydał, dzięki! A może orientujesz się, jakie oceny liczą się przy rekrutacji na studia magisterskie? Przypuszczam, że tylko te z karty przebiegu studiów licencjackich? Jednak maturę i świadectwo szkolne uzyskałam już jakiś czas temu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno będzie się liczyła wysoka średnia z licencjatu, a co do tego - szczerze mówiąc nie wiem :)

   Usuń
 8. Strasznie skomplikowana sprawa z tymi studiami w innym kraju. Ogólnie rzecz biorąc tok studiów w Niemczech zupełnie różni się od tego w naszym kraju, a obrona to już w ogóle całkiem inna. Troszkę się orientowałam w tym, ale u Ciebie jest to o wiele lepiej napisane. Chciałam się przenieść już jakiś czas temu, ale jest z tym mnóstwo roboty.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy wpis! Człowiek nie zdaje sobie sprawy jak ciężko jest przejść przez te wszystkie procedury + jakie dokumenty tłumaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 10. a test językowy dsd- deustches sprachdiprom? on nie wystarczy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wydaje mi się, że DSD II na poziomie C1 wystarczy :) ale w tej sprawie dla pewności trzeba się jednak kontaktować z konkretną uczelnią, czy ten egzamin jest przez nich akceptowany i czy po prostu to wystarczy.

   Usuń
 11. Jestem właśnie w trakcie rekrutacji i wpis bardzo mi pomógł! Cały przebieg jasno i przejrzyście opisany. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny post. Informacje przydadzą się wszystkim, którzy wybierają się na studia do Niemiec

  OdpowiedzUsuń
 13. A wiesz może czy jak idę na studia do Niemiec na Germanistyke czyli DaF to musze mieć certyfikat? Idę do Drezna i z tego co wiem pierwsze studia są tez bezpłatne wiec nie wiem skąd to 500€ tam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Certyfikat musisz mieć zawsze :)
   2. W Niemczech płaci się Semesterbeitrag:
   http://zycienaszescdziesiatprocent.blogspot.com/2014/07/semesterbeitrag-na-niemieckiej-uczelni.html
   Nie są to studia bezpłatne. W niektórych landach było (jest) tak, że dodatkowo płaciło się owe 500 Euro-spójrz na Hannover w powyższym linku, opłata semestralna to ponad 830 EUR... W Dreźnie płaci się ok. 250 EUR.

   Usuń
 14. Hej! Mam pytanie odnośnie ubiegania się na studia magisterskie. Czy trzeba również dostarczyć świadectwo dojrzałości wraz z tłumaczeniem przysięgłym? Czy wystarczy sam dyplom ukończenia licencjatu? Na stronie Uniwersytetu w Kolonii w wymaganych dokumentach jest również wymienione świadectwo dojrzałości, lecz nie jestem teraz pewien, czy ten zapis wkradł się tam przypadkiem, czy faktycznie on musi być.

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej :) wydaje mi się, że nawet magisterkę potrzebny jest komplet dokumentów, czyli świadectwo ukończenia liceum oraz świadectwo maturalne również :(

   Usuń
 15. Cześć;) Mam pytanie, termin składania dokumentów na niektóre kierunki na magisterkę kończy się już w maju, a dyplom ukończenie licencjatu otrzymujemy dopiero w lipcu. Jak można to pogodzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej :)

   wydaje mi się, że w tej sytuacji zostanie jedynie rekrutacja na kolejny możliwy semestr :( domyślam się, że to jakaś uczelnia artystyczna (?) - z tego, co kojarzę, to właśnie tam terminy rekrutacji są inne...

   Dla pewności możesz napisać jeszcze do danego uni i opisać swoją sytuację, może procedura jest jakaś inna :)

   Usuń
 16. Hej!

  Fajnie, że odpowiadasz i opisujesz tyle tematów. Mam jeszcze jedno pytanie, czy istnieje w De jakakolwiek granica wieku - tzn np. na saki czy inny kierunek tylko do 30-tki ?:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Hej! W jaki sposób wpływa na rekrutację fakt, że np. zdawałam maturę trzy lata temu? Czy wyniki z niemedycznych studiów z Polski są brane pod uwagę przy rekrutacji na medycynę w Niemczech? Czy wyniki z wszystkich matur są brane pod uwagę(tzn.1.czy ustne się liczą?2.czy słaby wynik z dodatkowego rozszerzenia też trzeba podać)? Z góry dzięki za odpowiedź:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiem tak jak myślę - niestety nie mam żadnego potwierdzenia, że myślę dobrze ;)
   1. Nie kojarzę, żeby czas jaki minął od matury grał jakąś rolę :)
   2. Moim zdaniem na rekrutację na licencjat ma wpływ tylko matura i jest to w jakiś znany im sposób przeliczane
   3. Ustne się podobno nie liczą
   4. A poświadczoną kopię matury i tak musisz wysłać, więc raczej nic się nie ukryje ;)

   Usuń
 18. Czy na studiach w Niemczech wysyla sie list motywacyjny ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie tak nie było, ale z tego co pamiętam, to wysyłałam życiorys :)

   Usuń
 19. Ciekawy artykuł, polecę na pewno znajomej w Niemczech. Ja jestem studentem http://www.wsb.pl/ i polecam kierunki bankowe. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Zgadzam się z moimi przedmówcami, świetny wpis o wielu informacjach nie miałam kompletnie pojęcia, a szczerze chciała bym podjąć się nauki u naszych sąsiadów.

  OdpowiedzUsuń
 21. Jeden z lepszych wpisów jakie czytałam na temat studiów w Niemczech. Świetnie wszystko wyjaśnione i do tego wiele przydatnych informacji, których nigdzie nie mogłam znaleźć. Na pewno kilka z nich przyda mi się do rekrutacji. Super wykonana robota i już nie mogę doczekać się kolejnych artykułów!

  OdpowiedzUsuń
 22. A proszę powiedz, z tłumaczeniem dokumentów, musze je po tej czynności zanieść do ambasady/notariusza? i uwierzytelnić, tak? jaką formę polecasz? :) Super blog!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli się nie mylę, to u mnie tłumacz spinał tłumaczenie z wersją polską i dawał taką okrągłą pieczątkę, której fragment był na wersji PL i fragment na tłumaczeniu :) myślę, że dla pewności możesz spytać tłumacza czy jest konieczność wizyty u notariusza, czy nie :) niestety nie mam pewności, jak robią inni tłumacze i czy mają "tę samą metodę" jak ten któremu ja zlecałam pracę

   Usuń
  2. Dziękuję!! :)

   Usuń

Miło mi, że poświęciłaś/eś czas na zostawienie komentarza. Komentujących zawsze odwiedzam, więc nie spamuj :) możesz się oczywiście ze mną nie zgadzać, ale jeśli już chcesz krytykować to konstruktywnie. Nie hejtuj bez podania uzasadnienia dla swojej opinii.

pytania? napisz do mnie:
jasminowamgla@gmail.com