wtorek, 1 lipca 2014

Uni-assist od kuchni czyli znowu o procedurze rekrutacyjnej :) zbiór myśli i refleksji.

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją wpisu na temat ubiegania się o przyjęcie na niemiecką uczelnię. Ogólnie co i jak było TUTAJ. Jeśli już zorientujemy się w temacie, iż dana uczelnia wymaga rekrutacji za pośrednictwem uni-assist to nie ma co zwlekać. Trzeba się zabrać za to raz, a dobrze :) dzisiaj kilka praktycznych wskazówek. Also, ans Werk! 
Punkt pierwszy programu: otwieramy najpierw tę stronę: KLIK. Mamy tu wszelkie informacje na temat procedury, rejestracja krok po kroku i tak dalej. Mamy też wskazówki dla obywateli danego kraju. Dla Polaków:

HINWEISE FÜR STUDIENBEWERBER AUS POLEN
Informacja dla polskich kandydatów na studia
Kandydaci z Polski posiadający nowe świadectwo dojrzałości - nowa matura wprowadzona od 2005 r. -powinni złożyć świadectwo dojrzałości oraz świadectwo ukończenia liceum/technikum- uwierzytelniona kopia polskiego oryginału i tłumaczenia.
Kandydaci, którzy ukończyli w Polsce studia powinni złożyć Dyplom wraz załącznikiem do dyplomu - uwierzytelniona kopia polskiego oryginału i tłumaczenia.
W przypadku nieukończonych studiów konieczne jest złożenie zaświadczenia o przebiegu studiów (uwierzytelniona kopia polskiego oryginału i tłumaczenia) wraz z zaświadczeniem o skali ocen stosowanej na danej uczelni (kopia polskiego oryginału i tłumaczenia- ta kopia nie wymaga uwierzytelnienia). (źródło)

Po uprzednim zapoznaniu się z wyżej wymienioną stroną przystępujemy do rejestracji. Otwieramy stronę: KLIK. U mnie, po rejestracji i wypełnieniu wszystkiego wygląda to tak:

W gruncie rzeczy procedura wygląda tak:
1. Szykujemy stos dokumentów, które przydadzą nam się w rejestracji online. Chodzi oczywiście o polskie wersje naszych świadectw, ale też o urzędowo poświadczone niemieckie tłumaczenia dokumentów. Należy dowiedzieć się u źródła, czy może nasza uczelnia wyższa nie wymaga jakiegoś dodatkowego zaświadczenia/dokumentu etc. Czasami potrzeba czegoś jeszcze oprócz punktów z "listy standardowej", którą zamieściłam poniżej. 
2. Skanujemy wszystkie dokumenty z poniższej listy i zamieszczamy w sekcji Dateien hochladen. 
3.Zabieramy się za Grundfragen bearbeiten - tam wpisujemy wszystkie swoje dane. Następnie wypełniamy online wszelkie wnioski dla każdego z kierunków, jeśli wcześniej załadowaliśmy skany dokumentów to odznaczamy je wszystkie "fajeczką", by zostały dołączone do danego wniosku. Dla każdego wybranego kierunku uzupełniamy osobny wniosek. 
4. Po przejściu wszystkich 5ciu kroków przy każdym z wniosków:

drukujemy wypełniony/ne wniosek/wnioski i wysyłamy na adres uni-assist. Liczy się data dostarczenia przesyłki, więc pilnujcie terminów! Wysyłamy oczywiście jeden komplet przetłumaczonych i poświadczonych urzędowo dokumentów, w przypadku uni-assist tyle wystarczy :)
5. Czekamy na wieści z placu boju ;) 

Stos dokumentów, czyli:
źródło

i jeszcze jedna wersja na temat tego co jeszcze oprócz powyższych należy wysłać:
źródło
źródło
źródło
Statusy mojego wniosku były takie:
1. Online eingereicht - nicht bearbeitet
Złożony wniosek, ale dokumenty nie dotarły/nie zostały przejrzane bądź/i przelew jeszcze nie dotarł
2. Antrag wird in Kürze an Hochschule weitergeleitet (oder VPD wird in Kürze an Sie verschickt)
są na ich koncie pieniądze, są też u nich dokumenty, które zostaną sprawdzone w przeciągu około 2 dni :) 
3. Antrag wurde zur weiteren Bearbeitung an die Hochschule übermittelt (oder VPD wurde bereits verschickt)
sprawdzone, przekazane dalej, czekaj na maile i listy od uniwersytetu/tów z dalszymi wskazówkami i wieściami o immatrykulacji ;)

Za pierwszy kierunek obywatele UE płacą 43 Euro, za każdy następny 15 Euro. Jeśli wybieramy dwa kierunki na danej uczelni to prawdopodobnie za drugi, trzeci i każdy kolejny nie zostanie nam doliczona opłata - wiem, że tak jest na przykład uniwersytecie w Lipsku. 

Bardzo ważne jest to, by dokonać rejestracji i wpłaty oraz wysłać dokumenty możliwie jak najszybciej. Najlepiej zainteresować się wszystkim w połowie maja, załatwić i wysłać. Wtedy nawet jeśli czegoś brakuje to mamy szansę to po prostu dosłać. Z reguły przyjmuje się, że czas oczekiwania na sprawdzenie kompletności dokumentów zajmuje uni-assist około 4-6 tygodni. Jeśli czegoś zabraknie to dostaniemy informację na maila. Jeśli jednak nie wyślemy dokumentów dostatecznie szybko a czegoś zabraknie  to może się okazać, że po prostu nasza przesyłka z dodatkowymi dokumentami nie dotrze na czas. To wszystko musi dotrzeć do Berlina najpóźniej 15 lipca, po tej dacie nie możemy niczego dosłać, bo nie zostanie to wzięte pod uwagę! I niestety nie liczy się tutaj data stempla pocztowego, bo tak byłoby prościej. Liczy się to, kiedy nasze dokumenty dotrą na miejsce. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że dokumenty z Krakowa do Berlina wędrowały  niemal 3 dni robocze, mimo że był to priorytet. 

Aha, ważna sprawa. Maile o tym, że otrzymali wpłatę/dokumenty przychodzą z kilkudniowym poślizgiem, więc naprawdę się nie sugerujcie tym, że "tak długo nie ma żadnego maila" ;) mi chyba po pięciu dniach od widocznego zaksięgowania wpłaty przyszedł mail z informacją, że owe 5 dni wcześniej pieniądze dotarły. Bez nerwów, wszystko się uda :) 

Na koniec dwa przydatne linki:
*Musterantrag KLIK
*Merkblatt zum Antrag KLIK

pozdrawiam :) 

22 komentarze:

 1. jeszcze trzeba pamiętać o amtlich beglaubigte Kopien :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć, czy zdając mature z matematyki, fizyki, angielskiego i niemieckiego na poziomie rozszerzonym i posiadając certyfikat z niemieckiego DSD na poziomie C1 mam szansę na przyjecie na prawo czy są podyktowane jakies przedmioty które trzeba zdać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc nie zagłębiałam się w procedurę wydaje mi się, że liczy się wynik ogólny matury, to by były to wysokie wyniki. Co do DSD warto napisać do Akademisches Auslandsamt czy oni go akceptują, ale powinien wystarczyć skoro masz C1 :)

   Usuń
 3. cześć! Mam problem. Moja sytuacja wygląda tak: zdałam w 2013 r. maturę, w tym roku podwyższałam (wyniki dostanę dopiero w czerwcu) więc jestem tzw. Altabiturientin. Czy podział na Neu- i Altabiturienten jest jedynie na kierunkach takich jak medycyna, farmacja, wet. czy na wszystkich? Tzn. czy muszę złożyć do 31-ego maja wniosek na uni-assist bądź hochschulstart czy normalnie do 15-ego lipca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam tego podziału, pierwszy raz o nim słyszę... Więc prawdopodobnie obowiązuje tylko na tych medycznych kierunkach. A to nie jest tak, że jako obcokrajowcy rekrutujemy się do 15 lipca?
   http://www.hochschulstart.de/index.php?id=8
   http://www.hochschulstart.de/index.php?id=2896

   Potwierdziłabym jeszcze tę informację z redakcją portalu Hochschulstart,de:
   http://www.hochschulstart.de/index.php?id=kontakt
   ktoś zajmujący się zagranicznymi kandydatami może będzie umiał sprecyzować jak to jest na sto procent.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. dziekuję za odpowiedź!
   Buziaki!

   Usuń
 4. Cześć, super, że napisałaś o tym, wielu takich informacji szukałam i nigdzie nie mogłam znaleźć:) Może mogłabyś mi pomóc? W przyszłym roku wybieram się na studia do Niemiec, aplikacja ma się odbyć właśnie przez uni-assist. Deadline w szkole jest 15 lipca. I tu pojawia się problem. Teoretycznie wszystkie dokumenty mogę wysłać już pod koniec kwietnia (zakończenie roku), ale matury oddawane są dopiero na początku lipca... Jakbym nawet wysłała od razu po otrzymaniu wyników do uni-assist, to i tak byłoby o jakieś 2-4tyg za późno... Co powinnam w takim razie zrobić? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego to byłoby za późno? :) wyniki dostaniesz 30.06 czy też 01.07, potem szybko do tłumacza i wysyłka :) tylko wszystkie inne dokumenty musiałabyś zebrać i przetłumaczyć szybciej, bo wierz mi, że niestety to zajmuje trochę czasu ;) a taki tam jeden papier z matury może dałoby się szybko przetłumaczyć. Listy za granicę idą około tydzień. Moim zdaniem na styk mogłabyś zdążyć, ale trzeba by było wysłać priorytetem. Wtedy musisz sprawdzać w systemie status swojego Bewerbungu, bo aktualizacja mailowa, że papiery dostali przyjdzie później. Aha i jeszcze coś - nie możesz zapominać o załadowaniu tych pożądanych skanów online :)

   Usuń
  2. Dopiero wróciłam z urlopu i nie miałam jak wcześniej odpisać, naprawdę bardzo dziękuję Ci za odpowiedź, gdyby nie Ty chyba nigdzie bym nie znalazła odpowiedzi na te pytania :) Czyli uni-assist sprawdza tylko raz dokumenty i mówi, co ewentualnie powinnam dosłać, później po dosłaniu nie sprawdza tego ponownie? Tutaj właśnie myślałam, że będzie problem, bo po dosłaniu matury, jak minełyby kolejne 4-6 tyg sprawdzania przez uni-assist, byłoby o 2-4tyg za późno. A skany online gdzie załadować? Do tego etapu jeszcze nie dotarłam :D

   Usuń
  3. Skany ładujesz w Dateien hochladen und verwalten, jest drugim obrazku z tego posta, menu po lewej :) jak tam wszystko pozałatwiasz to będzie status Online eingereicht, nicht bearbeitet, potem jak dostaną to w papierze to będzie Antrag wird in Kürze an Hochschule weitergeleitet, jeśli jest w całości :) to (moim zdaniem) znaczy, że mają i przelew i papiery. Maila potwierdzającego zmianę statusu dostaniesz dużo później, więc radziłabym śledzenie w systemie.
   Przelew nadaj jakoś szybciej, bo trochę będzie szedł. Wszelkie papiery zacznij tłumaczyć już po otrzymaniu świadectwa, tak żeby potem móc tylko szybko zanieść do tłumacza świadectwo maturalne. W kopertę, poleconym za granicę i koniec :) tylko powysyłaj im poświadczone kopie polskich wersji z tłumaczeniem, a nie oryginały, bo i tak przesłanych dokumentów nie odzyskasz :)

   P.s co do sprawdzania kompletności zgłoszenia to już nie pamiętam jak to jest i czy oni informują czego brakuje :( a dosłanie jest CHYBA i tak możliwe do 15. lipca, więc lepiej dużo wcześniej zabrać się za zbieranie materiałów.

   Pozdrawiam i powodzenia :)

   Usuń
  4. A w sumie co do elektronicznego załadowania plików napisane jest tak:
   "Wenn Sie uns Ihre Dokumente erst einmal elektronisch übermitteln, damit wir diese überprüfen, planen Sie genügend Zeit ein: Die Bearbeitung Ihrer Bewerbung dauert bis zu sechs Wochen nach dem Upload und dem Eingang Ihrer Zahlung. Anschließend erhalten Sie eine Mitteilung von uns zum Ergebnis und müssen dann noch Ihren Bewerbungsantrag und alle erforderlichen Dokumente beglaubigt in Papierform einreichen, bevor die Bewerbungsfrist abläuft."
   :) http://www.uni-assist.de/onlinebewerbung.html#6. DIE ONLINE-FUNKTIONEN NUTZEN

   Usuń
  5. Jeszcze raz bardzo dziekuję za tak szczegółową odpowiedź :) Jeszcze mam takie pytanie odnośnie wysyłania dokumentów do uni-assist, jednak dalej mnie nurtuje sprawa wyrobienia się z tym i jak to wygląda... Uni-assist wystawia jakiś certifikat i go odsyła do nas, czy przekazuje dokumenty do szkoły? Nie umiem sobie tego wyobrazić... Pamiętasz może kiedy Ty wysłałaś dokumenty do niego i czy wysyłałaś od razu z wynikami matury, czy może dosłałaś je 1.07?
   Obawiam się, że jak wyślę wszystkie pozostałe dokumenty zaraz na początku maja, to zdąży je już przetworzyć i przyśle mi odpowiedź, że jest to niekompletne (ze względu na brak wyników matury) i nie będę miała możliwości dosłania ich...

   Wybacz, że piszę tak chaotycznie i moje obawy mogą wydać się bez sensu, ale jest to dla mnie wielka zagadka, a na stronie uni-assist nie odnosili się w żaden sposób do tak prozaicznych logistycznych problemów:)

   Usuń
  6. Uni assist niczego do nas nie odsyła. Oni przekazują te dokumenty dalej, jednak my niczego nie otrzymujemy. Nie wiem jak to dokładnie wygląda po ich stronie, ale dokumentów nie odsyłają. Wydaje mi się, że na koniec napisali mi jakiś list o kompletności dokumentów i przekazaniu dokumentów, ale szczerze mówiąc już nie pamiętam.

   Rekrutowałam się na drugiego Bachelora, a nie w roku kiedy zdałam maturę, więc nie było problemu z wysłaniem dokumentów przed upływem terminu. Wszędzie piszą, że do końca terminu można te dokumenty wysyłać, więc tego bym się trzymała. :)

   będzie ok, spokojnie :)

   Usuń
 5. A, i wiesz może, czy jak w wymogach rekrutacyjnych piszą, że najbardziej decydującym czynnikiem są oceny, to mają na myśli te ze świadectwa czy wynik matury?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z moich obserwacji wynika, że raczej matura - byle jak najwięcej procent mieć, jednak te oceny ze szkoły też w jakiś bliżej nieokreślony sposób są brane pod uwagę (oczywiście oceny z ostatniej klasy, bo dla Niemców matura to nasz papier z ostatniej klasy + papier, że zdałaś maturę), jednak niestety nigdzie nie ma dokładnych informacji na ten temat. Rozumiem, że chcesz się rekrutować na coś objętego Numerus Clausus? :)

   Usuń
  2. Tak, wybieram się na International Business Management, bo niestety tylko anglojęzyczne kierunki wchodzą w grę na razie, a wszystkie anglojęzyczne z tego co zauważyłam są objęte NC.. Dobrze, że w takim razie się spytałam, bo wszędzie dotąd widziałam informacje o ocenach po prostu :) A na Twój kierunek były jakieś wymogi co do dodatkowych przedmiotów na maturze, które trzeba wybrać? Co do tego też nie mogę znaleźć nigdzie informacji, a gdy spytałam szkoły, odpisali mi całkiem nie na temat (z tego co się dowiedziałam inni też mieli z nimi taki problem). A zastanawiam się czy brać np. dodatkowo rozszerzoną geografię (jak zwykle jest w Polsce na studia ekonomiczne) czy postawić wszystko na jedną kartę i skupić się na pozostałych przedmiotach i zdobywaniu bonus punktów :)

   Usuń
  3. Ja szłam na coś bez NC ;) a co do ocen to już naprawdę przeróżne opinie słyszałam (że jak studia ścisłe to zdajesz przedmioty ścisłe, humanistyczne to przedmioty humanistyczne itd albo druga wersja - że po prostu biorą najwyższe wyniki), więc tak naprawdę ciężko powiedzieć. Myślę, że jeśli masz plan zdawania rozszerzonej geo to możesz śmiało zdawać :)

   Polecam wyszukiwarki studiów:
   http://zycienaszescdziesiatprocent.blogspot.com/2014/09/studia-w-niemczech-2-ciekawe.html
   :)

   Usuń
 6. Witam. wiem, że ten temat został to juz poruszony ale w moim pryzpadku wyniki maturalne dostane dopiero 5 lipca :/ Jak sądzisz jest szansa, że się wyrobie? Nie do końca rozumiem sprawy z Uni Assist muszę im wysłać scany swiadectw czy wysłać kopie pocztą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko powiedzieć, bo to krótki czas... Wszystko odnośnie dokumentów jest w tym wpisie i w komentarzach.

   Usuń
 7. Witam! Bardzo pomocny blog. Chciałabym się dowiedzieć, czy w rejestracji on-line mogę przesłać skany oryginalnych świadectw i ich tłumaczeń, a w papierowej formie poświadczone kopie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jestem tego pewny czy tak można jak pani pisze.Najlepiej kogoś obeznanego zapytać w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że poświęciłaś/eś czas na zostawienie komentarza. Komentujących zawsze odwiedzam, więc nie spamuj :) możesz się oczywiście ze mną nie zgadzać, ale jeśli już chcesz krytykować to konstruktywnie. Nie hejtuj bez podania uzasadnienia dla swojej opinii.

pytania? napisz do mnie:
jasminowamgla@gmail.com