środa, 30 lipca 2014

Jak zainstalować wtyczkę Google Analytics?

Google Analytics to narzędzie do obserwowania ruchu w witrynie. Możemy dzięki niemu zobaczyć zarówno skąd najczęściej trafiają do na odbiorcy, jakie posty czytają i tak dalej. Możliwa jest kontrola w czasie rzeczywistym, możemy również zobaczyć dane z konkretnego przedziału czasu. Jak to zainstalować?
(zdjęcia można powiększyć)

1. Logujemy się do konta Google, a następnie otwieramy stronę google.com/analytics


2. Być może będzie konieczne ponowne zalogowanie się do konta Google.3. Otwiera się nam stronka główna Google Analytics, wybieramy Rejestracja 


4. Otwiera nam się kolejne okienko, wpisujemy nazwę konta, nazwę witryny internetowej - w obu przypadkach wybrałam nazwę bloga. Na koniec wpisujemy adres url witryny.

Przewijamy stronę na dół, wybieramy kategorię branży, wybieramy swoją strefę czasową. 


Przewijamy na sam dół i klikamy Pobierz identyfikator śledzenia. 

5. Otwiera nam się okienko z identyfikatorem śledzenia oraz kodem html, który należy umieścić na stronie. 


6. Logujemy się do Bloggera. Wybieramy Ustawienia->Inne. Na samym dole mamy Google Analytics, wklejamy Identyfikator śledzenia (Kopiuj-Wklej). Następnie wybieramy Układ->Dodaj gadżet-> Html. Kopiujemy kod śledzenia i dodajemy na przykład w stopce. Jeśli blogger wymaga nazwy gadżetu to wpisujemy <!>

7. Zerkamy na Google Analytics. Jeśli jest coś do potwierdzenia to potwierdzamy. Następnie powinniśmy zobaczyć stronę z akceptacją Ustawień, niczego nie zaznaczamy fajeczką. Natępnie otwieramy google.com/analytics

8. Kiedy ujrzymy poniższe okienko wybieramy Wszystkie dane witryny


9. Zamykamy iksem "Dane z tej sekcji pomogą Ci..."

a z Paneli informacyjnych po lewej stronie wybieramy Na żywo, a następnie Ogółem. 

I w ten sposób widzimy ile osób przegląda blog w danej chwili, jaki czyta post i widać orientacyjną lokalizację adresu IP :)


Dane, które blogi często zamieszczają w swoich zakładkach kontaktowych to dane z działu Odbiorcy-> Ogółem :) 

Dzięki Google Analytics możemy sprawdzać słowa kluczowe po jakich trafiano na nasz blog. Po upływie minimum tygodnia od instalacji wtyczki logujemy się do GA, wybieramy Wszystkie dane witryny, następnie z menu po lewej wybieramy Pozyskiwanie, później Kampanie, a na koniec Bezpłatne słowa kluczowe. Na dole zwiększamy liczbę wierszy i mamy wszystkie wyniki na jednej stronie :) są tu często hasełka, które nie pojawiły się bezpośrednio w Bloggerze. Oczywiście by zebrało się tu trochę haseł musi minąć jakiś czas, dlatego od razu po instalacji wtyczki zbiór prawdopodobnie będzie niewielki. 


Do usługi logujemy się zawsze poprzez wejście na stronę google.com/analytics i logujemy się do swojego konta Google. Następnie wybieramy Wszystkie dane witryny, a potem Na żywo (monitorowanie w czasie rzeczywistym) lub Odbiorcy i Ogółem (konkretny przedział czasu). Wtedy możemy zobaczyć zarówno dane z obecnej chwili, jak i dane w konkretnym przedziale czasowym, np. ostatni tydzień, ostatni miesiąc i tak dalej. 

Pozdrawiam :)

5 komentarzy:

  1. Super, bardzo dziękuję Ci za ten wpis, z nieba mi spadł, bo już długo się z tym tematem motam. Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne! Od dwóch dni staram się uruchomić analytics i nic. Każdy tylko pisze jjakie to proste i o ustawienia>inne>wpisać kod a nikt nie dołączył info o tym, że gadżet trzeba dodać. Nareszcie działa. WIelkie Dzięki!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Hmm... Dodałam wczoraj komentarz, ale chyba zniknął? W każdym razie chciałam Ci podziękować za ten tutorial, bo przerobiłam wcześniej 8 innych i żaden nie sprawił, że Google Analytics działało poprawnie. Bardzo dziękuję!

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że poświęciłaś/eś czas na zostawienie komentarza. Komentujących zawsze odwiedzam, więc nie spamuj :) możesz się oczywiście ze mną nie zgadzać, ale jeśli już chcesz krytykować to konstruktywnie. Nie hejtuj bez podania uzasadnienia dla swojej opinii.

pytania? napisz do mnie:
jasminowamgla@gmail.com