poniedziałek, 22 czerwca 2015

Goethe Zertifikat C1 - o egzaminie. Opis, zasady, informacje ogólne.

Właściwie można to nazwać kontynuacją wpisu: kurs językowy czy filologia :) 
Już w tamtej notce jasno przedstawiłam, jak się sprawy mają. Filologia jest krokiem zdecydowanie dla pasjonatów albo ludzi, w których drzemie choć krzta pasji. Kurs językowy jest drogą na skróty, dla tych, którzy chcą mieć poświadczenie dla swojej wiedzy na konkretnym poziomie. 

Germanistyka na poziomie licencjatu jest kierunkiem, który powinniśmy skończyć z wiedzą na poziomie C1. No cóż, równie dobrze moglibyśmy osiągnąć podobny "efekt" podchodząc do egzaminu Goethe Zertifikat C1. Podkreślam: nadal uważam, że germa wymaga od nas dużo, dużo więcej siedzenia w papierach i wyniesiemy stamtąd więcej (a przynajmniej powinniśmy), no ale bądźmy szczerzy - połowę prędzej czy później zapomnimy, bo i tak tego nie używamy, jakaś część to przedmioty tzw. zapchajdziury. Efekt finalny w przypadku kończenia licencjatu oraz zdania powyższego ceryfikatu jest taki sam: papier, że znamy niemiecki na C1. 

Warunkiem przystąpienia do Zertifikat C1 jest ukończenie 16 lat. 


źródło
Jak wygląda Goethe Zertifikat C1? Składa się z czterech części:
*czytanie - trzy zadania. Teksty o charakterze naukowym czy publicystycznym, często traktujące o różnych kwestiach społecznych.  
Zadanie numer jeden to dłuższy tekst  i mniejszy ze streszczeniem, luki do uzupełnienia. 
Drugie zadanie to cztery krótsze teksty. Podanych jest pięć tematów pojawiających się w tekstach. Naszym zadaniem jest przyporządkowanie tematów do tych poszczególnych tekstów. Do każdego tekstu pasuje nie więcej niż 4 podpunkty. 
Trzecie zadanie to tekst z 10 lukami, a dobrą odpowiedź mamy wybrać spośród czterech podanych A, B, C bądź D. 
*słuchanie - dwa zadania. Reportaże i audycje radiowe. 
Pierwszy tekst słyszymy tylko raz i wypisujemy z niego 10 rzeczy - mamy podane niemal pełne zdanie, musimy je uzupełnić jakąś informacją. 
Drugi tekst słyszymy dwa razy i mając 10 pytań wybieramy do każdego prawidłową odpowiedź spośród trzech podanych ABC. 
*pisanie - dwa zadania. 
W jednym mamy bardziej Freies Schreiben - wybieramy jeden temat i dostaniemy do niego materiały (zdjęcie, tabelka) oraz konkretne punkty, które musimy zawrzeć w wypowiedzi. Te podpunkty to opis zjawiska, różnica między kobietami i mężczyznami w danym zagadnieniu, co nas zadziwiło w danym aspekcie, sytuacja w naszym kraju oraz wnioski na przyszłość. Wypowiedź to około 200 słów do wyprodukowania. 
Drugie zadanie to tekst z lukami, gdzie sami musimy uzupełnić odpowiednim wyrazem, czyli można to nazwać połączeniem czytania i pisania.

Egzamin pisemny trwa około 3.5 h (z przerwami). 

Egzamin ustny zazwyczaj jest wyznaczany w terminie 7 dni od pisemnego, dopuszczalny odstęp to chyba 14 dni. 
*mówienie - dwa zadania. Pierwsze - wypowiedź własna na jakiś temat, z uwzględnieniem Leitpunkten, mamy wymienić wady i zalety czegoś, należy też wpleść przykłady z własnego życia oraz kraju. Druga to z kolei część egzaminu, w której z reguły egzaminowane są od razu dwie osoby, to my prowadzimy konwersację i chodzi o interakcję między nami. No, o konstruktywną dyskusję :)
Egzamin ustny to około 2o minut. 

Co uważam za istotne: na tym egzaminie nie ma bezpośrednio części czysto gramatycznej czy też opartej na słownictwie:
źródło
...co przy okazji znacząco go odróżnia od egzaminów z niemieckiego na studiach filolo ;)

Ocenianie:
źródło
Musimy zdobyć 45 punktów z trzech części: czytanie, pisanie, słuchanie. Do tego musimy zdobyć minimum 15 punktów z mówienia. To da nam 60 procent potrzebnych do zaliczenia owego egzaminu. 

Zertifikat Deutsch - linki:
Przykładowy egzamin: KLIK (strona 33 pliku)
Modellsatz #2: KLIK
Modellsatz #3: KLIK
Przykładowe słuchanie: KLIK
Terminy i miejsca egzaminów w Polsce: KLIK
Opis egzaminu, cele, tematy występujące: KLIK

Przykładowe książki do przygotowań: 
KLIK - polecam szczególnie!
----
Opracowano na podstawie:
KLIK oraz powyższych linków. 

Osobiście polecam zapoznanie się z książkami z Lektor Kletta, bo są świetne i bardzo dobrze przygotowują :) ciężkie, zadania niełatwe, ale warto.


Sprzedam za rozsądną cenę: Mit Erfolg zum Goethe Zertifikat C1 Übungsbuch :) chętnych proszę o kontakt na email: jasminowamgla@gmail.com. P.S książka przynosi szczęście, ja z nią zdałam na ocenę gut! :)

Pozdrawiam :)

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatne informacje, w przyszłym roku chcę podejść do tego egzaminu. Jestem ciekaw jaki procent podchodzących zdaje go za pierwszym razem.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że poświęciłaś/eś czas na zostawienie komentarza. Komentujących zawsze odwiedzam, więc nie spamuj :) możesz się oczywiście ze mną nie zgadzać, ale jeśli już chcesz krytykować to konstruktywnie. Nie hejtuj bez podania uzasadnienia dla swojej opinii.

pytania? napisz do mnie:
jasminowamgla@gmail.com