wtorek, 29 grudnia 2015

Niemcy - życie, studia, praca na studiach, egzaminy językowe i tak dalej... Spis postów dotyczących Niemiec

Z racji tego, że coraz więcej osób pisze do mnie maile w różnych niemieckich sprawach, postanowiłam opublikować post ze wszystkimi niemieckimi wpisami :) 
Przypominam, że prawie wszystkie wpisy są opinią subiektywną bądź też informacjami zebranymi z różnych źródeł, więc możecie się z nimi nie zgadzać - zachęcam do zostawiania komentarzy :)

1. Studia w Niemczech: procedura, ubieganie się i cała rekrutacja z perspektywy Polki
Wiem, że ten wpis wymagał uzupełnienia o informacje takie, jak chociażby przeliczanie średniej z polskiego licencjatu na niemiecki system gdy ktoś chce iść na niemiecką magisterkę - wskazówkę na ten temat dodam, ale to nie będzie stuprocentowa odpowiedź. 
Od razu jednak mówię, że jeśli chodzi o pójście do Niemiec na licencjat to nie wiem, jakie są sposoby przeliczania średniej ze szkoły i wyników z matury na system niemiecki. Choć bardzo chciałabym Wam pomóc, to nie mam pojęcia, jakie są te przeliczniki :( 

Z perspektywy i ogólnej i własnej. Próbowałam, ale stypendium nie dostałam, więc nie wiem co trzeba napisać w liście motywacyjnym, by dostać stypendium ;) 

Post pisałam dosyć na świeżo i wielu szczegółów z opisu już nie pamiętam, ale mam nadzieję, że to co naskrobałam komuś pomoże :)

z doświadczeń... 

Co to jest Semesterbeitrag, ile orientacyjnie wynosi na poszczególnych uczelniach (poprzednie semestry) i właściwie co dzięki niemu zyskujemy - a zyskujemy często chociażby (częściowy) bilet miejski :)

Studia w Niemczech? Zadbaj wcześniej o EKUZ :)

O tym, gdzie możemy poszperać, by wygrzebać info o fajnych kierunkach :)

O tym, jak wyglądały moje pierwsze dwa dni w Niemczech, gdy wyprowadziłam się na studia. O kwestiach takich jak zameldowanie w mieście, konto bankowe, akademik w Niemczech no i ubezpieczenie, którego wymaga uni.

O formalnościach, o pokoju, o możliwościach :)

różne takie tam :)

Dlaczego naszą kartą MasterCard niekoniecznie uda się zapłacić w Niemczech? Jak wybrać dość korzystne konto walutowe?


Październik 2014 szczegółowym miesiącem był...

Wady i zalety życia w Niemczech, pisane z perspektywy studentki. 


Moje spojrzenie na sprawę.

Stypendia i możliwości, o których słyszałam

Gdy zaczynasz dostrzegać pewne rzeczy i różnice... :D

Oczywiście mam na myśli niemiecki. Kilka moich porad. 

Post o przewidywaniu i planowaniu. Bo czasem podejście do egzaminu językowego w ostatnim możliwym przed końcem rekrutacji terminie potrafi przesunąć nasze plany o pół roku bądź rok. Przeczytaj, jeśli planujesz zdawać DSD, Test DaF, Goethe Zertifikat, DSH lub coś podobnego. 

Temat, którym zainteresowałam się dość późno, ale uzupełniłam zapiski :) 

A TAKŻE - EGZAMINY JĘZYKOWE (BEZ)POŚREDNIO ZWIĄZANE Z TEMATEM WYJAZDU DO NIEMIEC: 
22. Test onDaF. Co to właściwie jest i do czego jest potrzebny?
Taki tam mini test językowy potrzebny do stypendium DAAD. Kilka słów ode mnie. 


23. Test DaF. Co, jak, gdzie i po co? Moja opinia i moja strategia ;)
Pisane kilka tygodni od dnia egzaminu :)

24. Goethe Zertifikat C1 - o egzaminie. Opis, zasady, informacje ogólne.
Wisienka na torcie ;)

Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie to wszystko odnaleźć :) 

pozdrawiam ciepło w ten mroźny wieczór, 

J.

9 komentarzy:

 1. Bardzo chciałabym studiować w Niemczech, ale chyba mam mało wiary w siebie. Obecnie studiuję logistykę transportu na UTH z http://www.uth.edu.pl/oferta-studiow/inzynierskie/transport/logistyka-transportu/opis i nie jest łatwo. Może jakiś Erazmus? Muszę o tym pomyśleć. Dzięki za ciekawy wpis, którego można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Też kiedyś chciałem bardzo studiować za granicą. Ale aktualnie wybrałem się na studia Informatyczne i jestem bardzo zadowolony. Świetny blog i powodzenia w dalszej pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za przydatne informacje na temat studiowania w Niemczech, za niedługo przenoszę się do Niemiec i tam będę konturować studia na jednej z berlińskich uczelni. Mam nadzieję, że będzie mi równie dobrze jak w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam żadnych wątpliwości - jest bardzo dobrze napisane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpaliłem google i myślałem, że mnie rozniesie od niektórych blogów, a tu proszę takie cacko. Konkretnie, przejrzyście i z dbałością o estetykę, to lubię!

  OdpowiedzUsuń
 6. Strasznie Ci zazdroszczę tych studiów :) Ja póki co poszukuję pracy za granicą i chcę trochę podszkolić języki obce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super, przyda się :) Ale Ci zazdroszczę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajne studia, powodzenia i jak najlepszych wyników. Bardzo lubię czytać Twojego bloga i mam nadzieję, że za niedługo znowu dodasz coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno życie w Niemczech jest bardzo ciekawie.Tylko czy zmiana z imigrantami coś popsuła.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że poświęciłaś/eś czas na zostawienie komentarza. Komentujących zawsze odwiedzam, więc nie spamuj :) możesz się oczywiście ze mną nie zgadzać, ale jeśli już chcesz krytykować to konstruktywnie. Nie hejtuj bez podania uzasadnienia dla swojej opinii.

pytania? napisz do mnie:
jasminowamgla@gmail.com